[Hồ sơ F2A, 2B] F2A - Bạn nào diện F2A đang chờ approved và case number thì vào đây tham gia nhóm nhé

Status
Không mở trả lời sau này.

ng.pham234

Thành viên tích cực
Ðề: F2A - Bạn nào diện F2A đang chờ approved và case number thì vào đây tham gia nhóm nhé

mình chỉ giống u nội dung interview, bạn gọi lên hỏi uscis về hồ sơ hay là họ gừi giấy báo thiếu tờ i130...

ConChuot

Thành viên tích cực
Ðề: F2A - Bạn nào diện F2A đang chờ approved và case number thì vào đây tham gia nhóm nhé

tờ khai i 130 đó ,có ai giông mình không vậy, sao tới giờ này uscis mới kiêu nộp i 130, không iết o trục trặc gì không
Chắc chắn là có trục trặc rồi!
Khi nộp hồ sơ bảo lãnh cho USCIS là phải có tờ khai I-130.
Mà giờ bạn nộp lại I-130 nghĩa là bạn đã điền sai nên USCIS bảo bạn gởi lại đó.

ng.pham234

Thành viên tích cực

chào A/C, tình hình hồ sơ e diện f2a eac1290956095..có pd 09/2012 ngày 14/8/2013 ox e tuyên thệ qt thì mấy ngày sau e check trên mạng thấy xuất hiện nội dung nhu thế này

On August 9, 2013, we transferred your I130, IMMIGRANT PETITION FOR RELATIVE, FIANCE(E), OR ORPHAN, to your local USCIS Office for further processing. The new office has jurisdiction over your case and will send you a decision as soon as processing is complete or you will be notified if further information or action is needed. If you move, please use our Change of Address online tool to update your case with your new address.
ox e có gọi lên uscis họ nói gửi giấy báo hướng dẫn về mà đã qua hơn 2 tuần ox e chưa nhận được thông tin gi hết, ox e cư chờ đợi nên cũng chưa nộp đơn xin nâng cấp, vậy giờ e nên đợi hay phải làm gì? mong a/c hướng dẫn dùm e, em cám ơn a/c nhiều.. hiện tại hồ sơ em check lại có nội dung là:
[h=4]Initial Review[/h]The I130 IMMIGRANT PETITION FOR RELATIVE, FIANCE(E), OR ORPHAN was transferred and is now being processed at a USCIS office. You will be notified by mail when a decision is made, or if the office needs something from you. If you move while this case is pending, please use our Change of Address online tool to update your case with your new address or call our customer service center at 1-800-375-5283.

nqtuan

Thành viên tích cực

thư của bạn sao giống mình vậy

boy35vn2004

Thành viên tích cực

Chao cac ban .Minh bao lanh vo con minh dien F2A co :
PD: 3/12/2012.
Approved: 23/7/2013
Case number HCM2013735034
NVC gui mail cho minh ma minh khong ranh tieng anh,xin cho minh biet mail do noi gi va bay gio minh phai lam gi. Thanks!

Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2013735034 filed by HUNG KIEM TO on behalf of ANH TUYET THI TRUONG.

The correct USCIS receipt number is WAC-13-902-49406.

We updated the mailing/email address for this case. Please continue to notify the NVC of any change of mailing/email address, or change in personal situation that may affect the principal applicant's entitlement to a visa.

To continue processing your immigrant visa case, you will need to designate an agent by completing form DS-3032 (Choice of Address and Agent). Upon receipt of the Ds-3032, we will send instructions for paying the immigrant visa application fee. All future correspondence will be sent to the agent at the address selected on the DS-3032.

If the principal applicant is under the age of sixteen, the principal applicant's parent or guardian may sign the form DS-3032.

Please email the completed form DS-3032 to NVCInquiry@state.gov, or you may also submit the form by mail to the address below:

National Visa Center
ATTN: ACL
31 Rochester Avenue, Suite 200
Portsmouth NH 03801-2915

For more information regarding the immigrant visa application fee, or for answers to frequently asked questions, or to obtain form DS-3032, please visit the following website:

http://travel.state.gov/visa/immigrants/info/info_5167.html

A packet containing the Affidavit of Support Processing Fee Bill Invoice was sent to the petitioner or attorney of record for this case. The fee must be received before the petition can be processed further.

To make a payment go to www.immigrantvisas.state.gov , click the “Pay the Affidavit of Support processing fee” link and follow the instructions to submit the fee using the Immigrant Visa Invoice Payment Center. To make a payment you will need the following information, which is included on the fee bill invoice:

* The NVC case number
* The invoice identification number

If you are unable to pay online, you must submit your fee using the alternative payment option by submitting a cashier's check or money order. For alternative payment instructions please visit the following website:

http://travel.state.gov/visa/immigrants/info/info_3905.html

Once the payment is received and processed, you will be given instructions on how to download the instruction packets and the appropriate forms online. You will need to mail the appropriate forms to the NVC in order to complete your immigrant visa processing.

Please note that the NVC will not send instructions to you if your payment was made online. If your payment was submitted online the instructions will be available on your payment receipt. To access your payment receipt please sign on to the Immigrant Visa Invoice Payment Center located on the following website:

https://ceac.state.gov/CTRAC/Invoice/signon.aspx

IMPORTANT:
Do not let more than one year pass without contacting the NVC concerning this visa petition. If a period of one year passes from the last date of contact (by telephone, mail, or e-mail) with the NVC, all submitted fees and documents expire. If this occurs, the fees must be paid again and documents must be resubmitted in order to continue the immigration process.

The correct case number is listed below.

Case Number: HCM2013735034
Petitioner's Name: TO, HUNG KIEM
Principal Applicant's Name: TRUONG,ANH TUYET THI
Preference Category: F2A
Your Priority Date: 03Dec2012
Foreign State Chargeability: VIETNAM
U.S. CONSULATE GENERAL
4 LE DUAN BLVD., DISTRICT 1
HO CHI MINH CITY
VIETNAM

Sincerely,

Kobe

National Visa Center
Written Inquiry Unit
Serco Inc, Support Contractor

NVCInquiry@state.gov

This email is Sensitive but Unclassified based on the definitions provided in 12 FAM 540.
Any information in this transmission pertaining to the issuance or refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential under Section 222(f) of the Immigration and Nationality Act (INA) [8 US C. Section 1202]. Access to and use of such information must be solely for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States under INA 222(f) and as specified in FAM guidance. If you have received such information in error, do not review, retransmit, disclose, disseminate, use, or take any action in reliance upon this information, and contact the sender as soon as possible.

ng.pham234

Thành viên tích cực

thư của bạn sao giống mình vậy
từ bữa giờ bạn có nhận được thư gì của uscis chưa?

nqtuan

Thành viên tích cực

hs của bạn cần điền đơn ds 3032 nộp lại cho nvc sau đó đóng tiền nửa là xong, bạn bảo lãnh cho vợ và con luôn hả sao trong thư chỉ thấy tên vợ bạn thôi ,lúc điền đơn i 130 bạn nộp mấy bảng vậy?

shirley19

Thành viên tích cực

Bạn sirley19 ơi . Cho mình hỏi xíu..sao bạn biết bạn được app vậy..không phải app là họ sẽ gửi giấy i797 về rồi bạn mới biết mình được app sao..sao đã biết app rồi mà còn đợi giấy i797 nữa..xin lỗi vì làm phiền bạn nhé!
mình mới nhận giây notification xác nhận approve thôi , đang chờ đủ 30 ngày coi nó còn gửi giấy gì nữa ko

phanlehanhnguyen

Thành viên mới

Chào cả nhà, cho mình tham gia nhóm với nha
Ngày ưu tiên: 24/04/2013
Receipt number: WAC1390479181
Approved: 31/07/2013
Mình đang đợi Case number
Không biêt có bạn nào nhận được giấy approved bên USCIS gởi về không, đến giờ mà mình vẫn chưa nhận được giấy thông báo gì hết

BacLieu

Thành viên tích cực

chào cac bạn!
Mình diện F2A
ngày ưu tien 07/12/12
ngay chap thuan:30/06/2012
Minh đang đợi case number.

oanhvu

Thành viên tích cực

Không biêt có bạn nào nhận được giấy approved bên USCIS gởi về không, đến giờ mà mình vẫn chưa nhận được giấy thông báo gì hết
chao` bạn!! hs của bạn nộp 4/2013 ma đã đc app rồi ha nhanh wa..mình nộp tháng 3/2013 ma chua đc app nua nè..bạn diện F2A luôn ha? dao này sao thay bên WAC nhanh đc App ghê..? bên EAC của mình thì lâu muốn chết..

nqtuan

Thành viên tích cực

chao` bạn!! hs của bạn nộp 4/2013 ma đã đc app rồi ha nhanh wa..mình nộp tháng 3/2013 ma chua đc app nua nè..bạn diện F2A luôn ha? dao này sao thay bên WAC nhanh đc App ghê..? bên EAC của mình thì lâu muốn chết..
của mình 13/08/12 mà sao chưa có gì hết vậy buồn quá đi!!!

Toan Vo

Thành viên tích cực

Khoảng 15 ngày thì bên Mỹ sẽ nhận dc thư I-797 Notice of Action báo đã approved,trong thư đó nói là chờ từ 30-90 ngày sẽ có case number của NVC cấp .

nguyenngockhanh83

Thành viên mới

Chào mọi người mình xin tham gia
Ngày ưu tiên :03/2013
Approved : 08/2013

hienle

Thành viên tích cực

Hồ sơ của mình có ngày PD 1/10/2012, app ngày 5/8/2013, cũng diện F2a, đang chờ case number. Xem tin trong mục này Minh thấy dạo này họ xét hồ sơ ko theo thứ tự nhỉ. F2a nộp 2013, app nhanh quá

oanhvu

Thành viên tích cực

hs của minh f2a PD 3//2013 nộp o VERMONT CENTER đc APP 6/9/2013 sau 6 tháng chờ đợi !!
On September 6, 2013, we mailed you a notice that we have approved this I130 IMMIGRANT PETITION FOR RELATIVE, FIANCE(E), OR ORPHAN. Please follow any instructions on the notice. If you move before you receive the notice, call customer service at 1-800-375-5283.
For approved applications/petitions, post-decision activity may include USCIS sending notification of the approved application/petition to the National Visa Center or the Department of State. For denied applications/petitions, post-decision activity may include the processing of an appeal and/or motions to reopen or reconsider and revocations.

heocon10405

Thành viên tích cực

cho minh tham gia voi
ngay uu tien: 7/1/2013
receipt number: EAC1390164260
Minh dang doi app but chua thay gi, co ai cung thoi gian voi minh k?

anhmap78

Thành viên tích cực

Hồ sơ mình PD Aug 9, 2013 mà sao Sep 5, 2013 đã approved rồi. Sao nhanh vậy ta? Mọi người ở đây thấy nhanh nhất cũng 3 tháng lận mà?

ng.pham234

Thành viên tích cực

cho minh tham gia voi
ngay uu tien: 7/1/2013
receipt number: EAC1390164260
Minh dang doi app but chua thay gi, co ai cung thoi gian voi minh k?
ủa bạn heocon oi! sao hồ sơ bạn bổ sung gì hả? tai của bạn check case thấy giống y chang mình...

haitrieu

Thành viên tích cực

Hồ sơ mình PD Aug 9, 2013 mà sao Sep 5, 2013 đã approved rồi. Sao nhanh vậy ta? Mọi người ở đây thấy nhanh nhất cũng 3 tháng lận mà?
Chào bạn hồ sơ của bạn là WAC hay là EAC ?

Status
Không mở trả lời sau này.