[Hồ sơ F4] Hồ sơ F4 - HCM2005769417

viendong005

Thành viên mới
Hi mọi người!
Hồ sơ em diện F4 2003, số hồ sơ là WAC0311654270
Theo như những gì em check được thì hồ sơ em đã được chấp nhận nhưng em không biết check số case number ở đâu nên nhờ anh em diễn đàn giúp em vơi!
thanks all!

vuthangsi

Ban điều hành
Ðề: Kiểm tra số HCM dùm em với!

Hi mọi người!
Hồ sơ em diện F4 2003, số hồ sơ là WAC0311654270
Theo như những gì em check được thì hồ sơ em đã được chấp nhận nhưng em không biết check số case number ở đâu nên nhờ anh em diễn đàn giúp em vơi!
thanks all!
-

Mẩu thư gởi cho NVC , hỏi số CASE NUMBER ở đây
http://xuatnhapcanh.com/forum/showthread.php/74-Thư-hỏi-national-visa-center-số-hồ-sơ

viendong005

Thành viên mới
Giải thích dùm em thư của NVC

Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2005769417 filed by PAUL QUANG TRUONG on behalf of NGOC DUNG THI TRUONG.

Due to the numerical limitations on immigrant visa issuance prescribed by law, this petition is not eligible for further processing at this time. The petition will be retained at the NVC until an immigrant visa becomes available. The petitioner, principal applicant, or attorney of record will be notified when this petition is eligible for further processing. The principal applicant should not make any firm plans such as disposing of property, giving up jobs, or making travel arrangements at this time. For additional information please review the explanation of numerical limitations on immigrant visa issuance below.

EXPLANATION OF NUMERICAL LIMITATIONS ON IMMIGRANT VISA ISSUANCE:
Immigrant visa processing is governed by the Immigration and Nationality Act (INA) of 1952, as amended, which controls priority dates and the number of immigrant visas that can be issued under certain preference categories. To establish which petitions are eligible for visas, the Department of State issues a monthly publication called the Visa Bulletin.

The Visa Bulletin provides a list of cut-off dates that are used to ensure the number of immigrant visas issued each year does not exceed the legal limit established in the INA. Cut-off dates are categorized by foreign state of chargeability and preference category. Only a petition with a priority date that is earlier than the cut-off date is eligible for a visa and consular processing. Please note this petition's priority date, foreign state of chargeability, and preference category can be found at the end of this correspondence.

The NVC may begin processing this petition prior to a visa number becoming available per the current edition of the Visa Bulletin. This allows ample time for the petitioner and applicant(s) to obtain and submit all required fees, forms, and documents. This petition, however, will not be eligible for an immigrant visa interview until its priority date is earlier than the cut-off date established in the current edition of the Visa Bulletin

To determine the cut-off date and which priority dates are current and ready for consular processing please review the current edition of the Visa Bulletin by visiting the following website:

http://www.travel.state.gov/visa/bulletin/bulletin_1360.html

To be placed on an email subscription list to receive the monthly Visa Bulletin please send an email to listserv@calist.state.gov , with the following statement:

Subscribe Visa-Bulletin First name/Last name
(example: Subscribe Visa-Bulletin John Doe)

You may also call our pre-recorded cut-off date announcement at (202) 663-1541.

Additional questions regarding Visa Bulletin related items may be submitted to the following email address: visabulletin@state.gov

Case Number: HCM2005769417
Petitioner's Name: TRUONG, PAUL QUANG
Principal Applicant's Name: TRUONG,NGOC DUNG THI
Preference Category: F4
Your Priority Date: 03Mar2003
Foreign State Chargeability: VIETNAM
U.S. CONSULATE GENERAL
4 LE DUAN BLVD., DISTRICT 1
HO CHI MINH CITY
VIETNAM

Keri

National Visa Center
Written Inquiry Unit
Serco Inc, Support Contractor

NVCInquiry@state.gov

This email is Sensitive but Unclassified based on the definitions provided in 12 FAM 540.
Any information in this transmission pertaining to the issuance or refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential under Section 222(f) of the Immigration and Nationality Act (INA) [8 US C. Section 1202]. Access to and use of such information must be solely for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States under INA 222(f) and as specified in FAM guidance. If you have received such information in error, do not review, retransmit, disclose, disseminate, use, or take any action in reliance upon this information, and contact the sender as soon as possible.
Em nhận được thư như thế! nhưng trình độ tiếng Anh có hạn nên không hiểu được!
Xin cảm ơn mọi người!

vuthangsi

Ban điều hành
Ðề: Giải thích dùm em thư của NVC

NVC trã lời thư cho bạn với nội dung tóm tắt như sau.
1NVC đã nhận đơn yêu cầu thông tin về trường hợp hồ sơ của bạn .
2 Do số lượng visa định cư cấp phát hằng năm , được hạn chế theo luật di trú HOA KỲ .nên đơn yêu cầu của bạn chưa thể giải quyết ở thời điểm hiện tại .
3 NVC sẽ lưu trữ hồ sơ của bạn cho đến khi số lượng visa trỡ nên có sẵn để cấp phát .
4 NVC sẽ xử lý đơn yêu cầu của gia đình bạn trước ngày hồ sơ được đáo hạn visa .điều này cho phép NBL , NĐBL có thời gian tiến hành các thủ tục hồ sơ và đóng các lệ phí .
Tại thời điểm này NVC sẽ gởi thông báo cho NBL, NĐBL và LUẬT SƯ đại diện của hồ sơ , nếu có .
Hồ sơ gia đình bạn
Case Number: HCM2005769417
Petitioner's Name: TRUONG, PAUL QUANG
Principal Applicant's Name: TRUONG,NGOC DUNG THI
Preference Category: F4
Your Priority Date: 03Mar2003
Lịch visa tháng 07/2013 , Diện F4 , đang gọi phỏng vấn các hồ sơ có ngày ưu tiên trước 22/05/2001.
Hồ sơ gia đình bạn , ngày ưu tiên 03/03/2003 chưa đến ngày đáo hạn visa , còn phải chờ thêm khoãng thời gian nữa .
Trước khi đến ngày đáo hạn visa từ 4 đến 6 tháng , NVC sẽ gởi thông báo cho gia đình bạn biết để tiến hành các thủ tục hồ sơ giấy tờ và nộp các lệ phí visa .gọi nôm na là hồ sơ đã được mỡ .
Bạn tham khão ở đây
http://xuatnhapcanh.com/forum/showt...p-kinh-nghiệm-hoàn-tất-hồ-sơ-từ-A-Z?tabid=183

viendong005

Thành viên mới
Mọi người giúp đỡ em về diện F4 với!

Xin chào tất cả anh em,
Nhà em diện F4 3/2003, năm nay em 18 tuổi tròn, em sinh tháng 1 ạ! không biết đến ngày đi em có được đi hay không? có khi nào em không được đi không mọi người??? >"<
Em xin cảm ơn mọi người!

PhuongChau

Diễn đàn XNC
Ðề: Mọi người giúp đỡ em về diện F4 với!

Xin chào tất cả anh em,
Nhà em diện F4 3/2003, năm nay em 18 tuổi tròn, em sinh tháng 1 ạ! không biết đến ngày đi em có được đi hay không? có khi nào em không được đi không mọi người??? >"<
Em xin cảm ơn mọi người!
Bạn trở về toipc đầu tiên của mình để hỏi bài. Mỗi thành viên chỉ được mở một hồ sơ để hỏi về vấn đề di trú của mình, ở đây:
http://xuatnhapcanh.com/forum/showthread.php/18194-Kiểm-tra-số-HCM-dùm-em-với!?highlight=viendong005

viendong005

Thành viên mới

Xin chào tất cả anh em,
Em xin cảm ơn mọi người!

PhuongChau

Diễn đàn XNC

Xin chào tất cả anh em,
Em xin cảm ơn mọi người!
Muốn tính tuổi CSPA bạn cần cung cấp thêm thông tin hồ sơ.

1/. Ngày ưu tiên priority date.
2/. Ngày chấp thuận approval date.
3/. Ngày, tháng, năm sinh của người muốn tính tuổi CSPA.

viendong005

Thành viên mới

Muốn tính tuổi CSPA bạn cần cung cấp thêm thông tin hồ sơ.

1/. Ngày ưu tiên priority date.
2/. Ngày chấp thuận approval date.
3/. Ngày, tháng, năm sinh của người muốn tính tuổi CSPA.
dạ
ngày ưu tiên của em là 3/3/2003
ngày chấp thuận September 7, 2005
em sinh ngày 7/1/1996

PhuongChau

Diễn đàn XNC

dạ
ngày ưu tiên của em là 3/3/2003
ngày chấp thuận September 7, 2005
em sinh ngày 7/1/1996
Dựa theo bảng tính tuổi CSPA, có kết quả sau:

Bạn sinh ngày 07/01/1996, dự đoán ngày đáo hạn trễ nhất là ngày 14/07/2019. Hiện tại diện visa F4 đang xem xét đến trước ngày 15/12/2001, hồ sơ này có ngày ưu tiên 03/03/2003. Theo dự đoán khoảng 1,5 năm nữa đến lượt được xem xét giải quyết, và cũng tùy thuộc vào diễn biến lịch visa hàng tháng tăng nhanh hay chậm. Bạn đủ tuổi xuất cảnh cùng gia đình.

viendong005

Thành viên mới

Dựa theo bảng tính tuổi CSPA, có kết quả sau:

Bạn sinh ngày 07/01/1996, dự đoán ngày đáo hạn trễ nhất là ngày 14/07/2019. Hiện tại diện visa F4 đang xem xét đến trước ngày 15/12/2001, hồ sơ này có ngày ưu tiên 03/03/2003. Theo dự đoán khoảng 1,5 năm nữa đến lượt được xem xét giải quyết, và cũng tùy thuộc vào diễn biến lịch visa hàng tháng tăng nhanh hay chậm. Bạn đủ tuổi xuất cảnh cùng gia đình.
dạ em cảm ơn! à cho em hỏi thêm là nếu em bị bắt đi bộ đội và trong thời gian trong quân ngủ em có giấy tờ xuất cảnh trường hợp này sẽ như thế nào ạ? nếu em đi bộ đội về rồi mới xuất cảnh có ảnh hưởng gì không a?

viendong005

Thành viên mới
Hi mọi người! hồ sơ nhà em ưu tiên 3/3/2003 đến nay vẫn chưa được mở, em lo quá!! em có mail cho nvc và họ trả lời đang trong thời gian under review cspa! không biết quá trình này bao giờ mới kết thúc! 2 anh em quá tuổi hết không được đi không biết sao cứ review hoài! :20::20::20::20::20: